Susan Voisin
Susan Voisin is a food blogger and photographer who loves sharing her delicious low-fat recipes almost as much as she does eating them. Follow her cooking adventures on her popular blog, FatFree Vegan Kitchen, and follow her on Instagram and Facebook.
see more from this author
Comments (13)
This is the first homemade Spanish rice that I have loved. It is delicious and is now a staple in our menu plan.
I’ve tried several Spanish rice recipes and this one is the best by far! It was very flavorful and super tasty. This recipe is definitely a keeper!
Why do none of the recipes give serving portions? Is this recipe 8 servings?
I don’t like hot food so I didn’t add the jalapenos or chipotle chili powder. I also cut the rice down to 2 cups. I added avocado to my burrito and it was delicious. I used a low carb flour tortilla. I highly recommend this recipe.
I’m always disappointed when ingredients or methods are left off.
I went to the app and found that written recipe says 8 born tortillas. Size? How much per tortilla , rolled and set aside snd warmed?
Maybe say “wing it.”
Why do some people have to be so mean & negative in their comments on recipes. There’s enough of that in the world without seeing it here. Shameful & says more about the person doing it.
Hi Robin, we’re sorry for the oversight. I’ve just updated the recipe to include tortillas in the ingredient list, as well as instructions for how to warm and roll them. Thank you for bringing this to our attention.
Really?? No mention of tortillas, what kind, or where to buy them? I have not found oil free tortillas in any of the usual grocery stores one would encounter.
Hi Jim, Forks Over Knives recommends Ezekiel tortillas, which are oil-free: https://www.foodforlife.com/product/tortillas/ezekiel-49-sprouted-whole-grain-tortillas
You usually use flower tortillas for burritos. How big or small is up to you, depending on your preference. Check out online as to how to roll up burritos
https://www.youtube.com/watch?v=KTg0oZkVmFk
What do you prefer for tortillas?
The kind they recommend are $80 for a pack of 12. I think not.
I made this last night. Quick, easy and delicious! Thank you!